Rezerwat przyrody Klif w Łukęcinie – jest pierwszym wraz z utworzonym tego samego dnia rezerwatem przyrody Klif w Dziwnówku w województwie zachodniopomorskim rezerwatem ekosystemów brzegu morskiego. Obejmuje wydmy i tereny leśne, z erozji których powstał klif. Obszar chroniony ma powierzchnię 1,91 ha i biegnie pasem wzdłuż plaży, ok. 0,5 km na północny wschód od zabudowań Łukęcina i ok. 0,5 km na zachód od zabudowań Pobierowa. Według danych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jego wysokość to ok. 6,42 m n.p.m., a średni kąt nachylenia wynosi 51°. Mimo niewielkiej
powierzchni, są ważnym elementem krajowego systemu ochrony przyrody, bo są to pierwsze w Zachodniopomorskiem rezerwaty ekosystemów brzegu morskiego.
Celem ochrony rezerwatowej jest „zachowanie krajobrazu ściany brzegu morskiego w obrębie oddziaływania naturalnych procesów abrazji”.

Pradawny las w Łukęcinie

Podczas ostatnich jesienno-zimowych sztormów na plaży w Łukęcinie w wyniku podmywania linii brzegowej pojawiła się niezwykle interesująca formacja geologiczna – relacjonuje Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Około 5-6 metrów poniżej warstwy piasku akumulowanego przez tysiące lat ukazała się kilkudziesięciocentymetrowa warstwa organiczna, złożona z mocno zbitego torfu i fragmentów konarów drzew. Warstwa ta rozciąga się wzdłuż linii brzegowej na długości kilkudziesięciu metrów. Bez wątpienia niegdyś w tym miejscu znajdował się las, który prawdopodobnie rósł na podmokłym terenie. Las liczy kilka tysięcy lat. Na podobny las natrafiono w Słowińskim Parku Narodowym. Był datowany na IV/III tysiąclecie przed nasza erą.